Student Leadership Awards

The Student Leadership Awards will take place on Friday, May 6, 2016 at 11:00 a.m. in the Event Center.  This is an event in which President Sheley, VP Suzanne Espinoza and Ronald Noble, Asc VPSA/Dean of Students will acknowledge and present 12 awards to students or organizations that go beyond the call of duty to help their community, peers, club/organization, and school.  Clubs and organizations are also awarded at this event for their school spirit, achievements and contribution to the community. If you wish to nominate an individual or group please submit the following nomination form (.pdf) to the Office of Student Leadership & Development no later than Wednesday, March 30, 2016 at 5pm.

Congratulations to the 2014 winners:

  • Outstanding Student Organization: Kinesiology Club
  • Most Improved: Delta Phi Gamma
  • Most Spirited: Phi Sigma Sigma
  • Greatest Achievement: Omega Nu Omega
  • Student Organization Advisor of the Year: Carolina Alfaro
  • President's Trophy: Alpha Xi Delta
  • Outstanding Student Leader of the Year: Josh Palmer
  • Carol Burke Memorial Award: Amanda Rosas
  • Miriam V. & John L. Keymer Memorial Award: Jerrelle Wilson
  • Judge and Alverta Hughes Humanitarian Award: Hugo Que
  • Student Empowerment Award: Alissa Aragon
  • ASI Diversity Awareness Award: Phi Lambda Rho

Congratulations to the 2013 winners:

  • Outstanding Student Organization: Student Athlete Advisory Committee
  • Most Improved: The Signal
  • Most Spirited: ACS (Student Affiliates of CSU, Stanislaus)
  • Greatest Achievement: Sunny Panh
  • Student Organization Advisor of the Year: Dr. Esther McKoon
  • President's Trophy: STAMP (Student Tutoring and Mentoring Program)
  • Outstanding Student Leader of the Year: Mary Signorelli
  • Carol Burke Memorial Award: Kenneth Mashinchi
  • Miriam V. & John L. Keymer Memorial Award: Amanda Rosas
  • Judge and Alverta Hughes Humanitarian Award: Gaby Farias
  • Student Empowerment Award: Dr. Stephen Routh
  • Student Organization Award of Excellence: NAK (Nu Alpha Kappa)
  • ASI Diversity Awareness Award: Cultures United

Congratulations to the 2012 winners:

  • Outstanding Student Organization: Indian Student Association
  • Most Improved: Love Evolution
  • Most Spirited: Indian Student Association
  • Greatest Achievement: Biology Club
  • Student Organization Advisor of the Year:
  • Tamara Sniezek & Edward H. Hernandez
  • Outstanding Student Leader of the Year: Adriana Zapata
  • Carol Burke Memorial Award: Aldo Garcia
  • Miriam V. & John L. Keymer Memorial Award: Nick Hernandez
  • Judge and Alverta Hughes Humanitarian Award: Isaac Farhadian
  • Student Empowerment Award: Dr David H. Colnic
  • President's Trophy: Hunger Network
  • Student Organization Award of Excellence: Geography Club
  • ASI Diversity Awareness Award: Love Evolution

Congratulations to the 2011 winners:

  • Outstanding Student Organization: Student Athlete Advisory Committee
  • Most Improved: Lambda Sigma Gamma
  • Most Spirited: Indian Student Association
  • Greatest Achievement: Nu Alpha Kappa
  • Student Organization Advisor of the Year: Kim Duyst, Student Athlete Advisory Committee
  • President's Trophy: Teatro LHDC
  • Outstanding Student Leader of the Year: Heather Overholt
  • Carol Burke Memorial Award: Emily Benefield
  • Miriam V. & John L. Keymer Memorial Award: Jessica Bettencourt
  • Judge and Alverta Hughes Humanitarian Award: Abel Abrego
  • Student Empowerment Award: Amy Thomas

Congratulations to the 2010 winners:

  • Outstanding Student Organization: Nu Alpha Kappa
  • Most Improved: Village Sustainability Committee
  • Most Spirited: Indian Student Association
  • Greatest Achievement: Kayla Canelo
  • Student Organization Advisor of the Year: Cathy Wong, Sociology Club
  • President's Trophy: Nu Alpha Kappa
  • Outstanding Student Leader of the Year: Bryce Dias
  • Carol Burke Memorial Award: Christina Kelley
  • Miriam V. & John L. Keymer Memorial Award: Isaac Farhadian
  • Judge and Alverta Hughes Humanitarian Award: Margaret Masztal

Congratulations to the 2009 winners:

  • Outstanding Student Organization: Hmong Students Association
  • Award of Excellence: Kappa Sigma
  • Most Improved: Math Club
  • Most Spirited: Cheer & Stunt Team
  • Greatest Achievement: Nu Alpha Kappa
  • Student Organization Advisor of the Year: Dr. Kou Yang, Hmong Students Association
  • President's Trophy: Sociology Club
  • Student Empowerment: Tiffany Darling Gelbaum
  • Outstanding Student Leader of the Year: Richard Albert
  • Carol Burke Memorial Award: Diana Heredia and Michael Sederquist
  • Miriam V. & John L. Keymer Memorial Award: Harkaman Ghag
  • Judge and Alverta Hughes Humanitarian Award: Margaret Stepro